בניית אתרים וורדפרס אוקטובר 2010 פרקים במאמר:

וורדפרס בהשוואה למערכות קנייניות

השוואת וורדפרס למערכות ניהול תוכן קנייניות אינה מחמיאה לאחרונות.
וורדפרס פותחת פער רציני בכל פרמטר, ואפילו בעלות ההפקה. בפוסט זה נראה כי מערכות ניהול תוכן קנייניות (כאלו שפותחו בידי חברה מקומית, או פרילנסר) הן שריד אבולוציוני של שנות התשעים, פארק היורה של עולם הרשת, אם תרצו.

מערכות ניהול תוכן קנייניות הן מערכות שהבעלות על הקוד שלהן אינה עוברת למשתמש, בעל האתר. הזכויות לקוד, ולעריכת שינויים ותוספות באתר שמורות למפתח המערכת, בין אם זו חברה גדולה, סטודיו קטן לבניית אתרים, או אפילו פרילנסר משקיען. מערכות אלו כובלות את הלקוח, בעל האתר, לספק מייצר המערכת. רק בעל הזכויות לקוד רשאי לשדרג את האתר, ובינינו, ברוב המקרים רק הוא גם מסוגל לעשות זאת (רק הוא מכיר את הקוד ומתמצא בסגנון הכתיבה הייחודי לו).

חסרונות בניית אתרים בקוד קנייני

החסרונות של מערכות ניהול התוכן הקנייניות הם רבים, בעיקר כשהמדובר במערכות שפותחו בישראל. דלות החומר הישראלית המפורסמת, החוסר במשאבים (זמן פיתוח, יכולת תכנון וצפי עתידי, כסף וכשרון) מוליד מערכות צולעות ומחופפות. בניית מערכת ניהול תוכן אינה "הייטק", שם מצטיינים הישראלים (אם כי גם שם ההצטיינות היא בעיקר בחדשנות, ופחות בניהול ובתכנון). פיתוח מערכת ניהול תוכן היא עבודה הדורשת דייקנות, תכנון מוקדם ועבודה קשה לאורך זמן – בדיוק התכונות בהן איננו מצטיינים כאומה...

התרחיש הנפוץ לפיתוח מערכת קניינית הוא כזה: מתכנת פרילנסר או סטודיו בניית אתרים החליטו (אי שם בשלהי שנות התשעים) שהם צריכים מערכת ניהול תוכן. ישבו וחשבו איך עושים את זה במינימום מאמץ. לקחו חתיכת קוד מפה וחתיכה אחרת משם, ישבו בבית או במשרד שבוע שבועיים – וואלה – אפשר להתחיל להריץ מערכת על לקוחות. מיותר לציין כי המערכת אינה מתאימה לצרכים העכשווים בעולם הרשת, אינה בנוייה בצורה שמאפשרת שדרוג קל, והיא מובנת רק למפתחיה.

ומה זה אומר לגבי הלקוח המעוניין בבניית אתר?

ההשלכות של התהליך הישראלי הנ"ל על הלקוח מובהקות. הלקוח מקבל מערכת שאינה עומדת בסטנדרטים עכשווים, הוא כבול לספק, ואם ברצונו להחליף ספק עליו להקים אתר מאפס, מחדש.

מערכות המבוססות על קוד פתוח שונות הן בתכלית והן במהות ובצורה. החל מהמטרה שהניעה את תהליך הפיתוח, עובר בסגנון התהליך עצמו, וכלה בתחזוקה ובפיתוח השוטף, קוד פתוח נבדל מאחיו הקנייני בכל האופנים שאפשר לחשוב עליהם. בפוסט הבא נשווה בצורה פרטנית בין ביטויים של הצרכים השונים של בעלי אתרים, כפי שהם מתגשמים בשני סוגי המערכות.

עיצוב אתרים דרופל
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולקבל עוד מידע על בניית אתרים וורדפרס, ומדוע יכולה הפלטפורמה לספק לך פתרון יעיל וגמיש לצרכי בניית אתרי תדמית.

עיצוב אתרעיצוב אתרים