בניית אתרים וורדפרס אוקטובר 2010 פרקים במאמר:

וורדפרס - בניית אתרים קוד פתוח

תופעת הקוד הפתוח הולכת ומשתרשת בשנים האחרונות, וניתן לאמר ששינתה את מפת הרשת לבלי היכר. קוד פתוח הוא קוד שייצרה קהילת מתכנתים שלא למטרת עשיית רווחים. קוד פתוח יכול לשרת מספר רב של צרכים: הוא יכול להיות אחראי על מערכת ההפעלה (לינוקס), יישומים גרפיים (גימפ, ראה שימוש בתמונות בעיצוב אתרים ) או מערכות ניהול תוכן (וורדפרס, ג'ומלה, דרופל).

הקוד הפתוח נותן פתרון תכנותי אלגנטי וזמין לכל דורש. כל אחד יכול לקבל לידיו את קוד המקור, ולעשות בו שינויים כאוות נפשו. השימוש בקוד ובאפליקציות שלו אינו כרוך בתשלום, והוא מוצע כשירות עבור קהילת הגולשים.

קוד פתוח במבט ציני

תופעת הקוד הפתוח עשויה להיות בלתי מובנת לחלק מהגולשים.
"אבל מי מרוויח מזה?" הם שואלים -
שאלה מתבקשת עבור מי שהורגל בסטנדרטים של עולם בו שולט ביד רמה הקפיטליזם הוולגרי/אמריקאי. ובכן, לציניקנים שבינינו נאמר כי יש מישהו שמרוויח מזה, אם כי הרווח אינו מיידי וישיר כמו בסטנדרטים של המערכת הכלכלית הקניינית. אמנם אף אחד לא מקבל כסף לכיס, אבל יוצרי הקוד הפתוח כן מרוויחים ממנו משהו:
  • הם זוכים לעבוד עם עוד מתכנתים מובילים מרחבי העולם, ללמוד מהם ולגבש ביחד פתרונות ייחודיים ומקוריים לבעיות מוכרות.
  • הם מרוויחים מוניטין הכרוך בתרומה לקהילות הקוד הפתוח השונות (מוניטין שמסייע להם להשיג עבודות, ולהעלות את התמחור של עבודתם השוטפת)
  • הם ממצבים את עצמם במרכז העשייה האינטרנטית, ומרוויחים מייעוץ אגבי, ומיישומים אגביים. הכח וההשפעה הגלובליים הנתונים למרכזי קהילות הקוד הפתוח העולמית אינם ברי ביטול, ויש בהם כדי להוות תמריץ "קפיטליסטי" לפרוייקט הקוד הפתוח ה"סוציאלי" מטיבו.
  • ההיפר-ציניקנים יאמרו כי גם התחושה הטובה הנלווית לעבודה התנדבותית, והצלחה בשינוי פני המפה האינטרנטית העולמית, גם הם מהווים "רווח אישי"....

וורדפרס כמערכת בניית אתרים קוד פתוח

אם כן, קהילות הקוד הפתוח מפיצים פתרונות תכנותיים בחינם לכל דורש. בזירת מערכות ניהול התוכן (מערכות המאפשרות לבעלי אתרים לערוך ולייצר תכנים באתריהם) מובילות את השוק שלוש מערכות: וורדפרס, ג'ומלה ודרופל. שלושתן מערכות טובות, וכל אחת מהן מצטיינת במתן פתרונות לצרכים הייחודיים לה.

וורדפרס, המערכת הפופולרית ביותר בעולם (נכון ל-2010), נותנת פתרון משובח, קליל וגמיש לבעלי אתרי תדמית, ואתרים ברמת מורכבות נמוכה עד בינונית (שגיאה נפוצה: מורכבות האתר לא נמדדת במספר עמודי התוכן שלו, שיכול להיות אינסופי, אלא בסוג הפונקציונליות הנדרשת – אם הצרכים של בעל האתר דורשים שימוש במנגנונים מורכבים כמו פורומים, ריבוי שפות או חיפושים מפולחים, הרי האתר נחשב מורכב גם אם הוא מכיל 4 עמודים בלבד).

בניית אתרים בוורדפרס הפכה בשנתיים האחרונות לפרקטיקה נפוצה וכמעט שגרתית. וורדפרס, שהתחילה את דרכה כמערכת בלוגים, השכילה להשתכלל, ולהפוך את עצמה למערכת ניהול תוכן עבור אתרים רגילים. וורדפרס ממשיכה לצמוח ולהתפתח.

ביולי 2010 יצאה הגירסה החדשה, שכוללת מספר תוספות משמעותיות המעניקות שליטה מעולה בניהול אתר ברמת התפריטים. מפתחי וורדפרס מציעים שלל רכיבים, המטפלים בצרכים הפרטיקולריים, העולים בקהילת המשתמשים באופן שוטף. מובן, שבניית אתרים וורדפרס היא רק כלי, ולא מטרה. בניית אתר מצליח נשענת על יותר מבחירה מוצלחת במערכת ניהול תוכן טובה.

הקמת אתרים וכשלון בהפיכת המרות לעסקאות עשוייה לבטל את ההישג שבעבודה מוצלחת בוורדפרס, ולכן בעלי אתרים נדרשים לקצת יותר מאמץ... למעוניינים לדעת עוד – בידקו את המאמר הבא: הקמת אתרים שמישים - שישה עקרונות חשובים

בפוסט הבא נתחיל "לפרק" את וורדפרס, ולדון ביתרונותיה ובפתרונות שהיא מציעה לצרכים הסטנדרטיים והנפוצים של בעלי אתרים ברשת.

עיצוב אתרים דרופל
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולקבל עוד מידע על בניית אתרים וורדפרס, ומדוע יכולה הפלטפורמה לספק לך פתרון יעיל וגמיש לצרכי בניית אתרי תדמית.

עיצוב אתרעיצוב אתרים