עיצוב אתרי פאראלאקס ספטמבר 2012 פרקים במאמר:

בניית אתר פרלקס

בפוסט הקודם סקרנו בקצרה את אופנת אתרי הפרלקס, על יתרונותיהם וחסרונותיהם. בפוסטים הבאים אביא דוגמאות לאתרי פרלקס, ואצביע על השימושים השונים בטכנולוגיה מסעירה זו ועל היתרונות שהיא עשויה להביא לבעלי אתרים עם דגשים על מיתוג, העברת מסרים וקידום במנועי חיפוש.

אתרי פרלקס באים בכל מיני צורות וצבעים.
לצד שימושים מסעירים, מרגשים וחדשנים, ניתן למצוא גם שימושים מתונים יותר: כאלה שלא מנצלים את הטכנולוגיה במלואה, ולא מנסים "להגניב". שימושים מאופקים אלה, עדיין מקנים תחושת "WOW", אבל ה-"WOW" שלהם אינו מהסוג שמותיר אותך עם פה פעור ורצון להמשיך ולשחק באתר, ולהעביר את הקישור לחבריך (על מנת שיראו איזה טיפוס מגניב אתה שמגיע לכאלה אתרים בזמנך הפנוי), אלא "WOW" בוגר ושקט שבמסגרתו אתה מציין לעצמך שיש כאן השקעה ומתפנה להתעמק בתכנים.

אתר כזה ניתן לראות כאן. זהו אתר פרלקס נחמד ומאופק. התחושה הראשונית שעולה משימוש באתר היא "נחמד". זה לא אתר מסעיר או חדשני. העיצוב שלו אינו מדהים כלל ועיקר. עם זאת, ניכרת כאן השקעה עיצובית, והגלישה כן מעניקה תחושה מתונה של "גילוי" ומשחקיות.

פרלקס מאופק

שימושים עיצוביים

האתר עושה שימוש במספר מצומצם של יישומים בטכנולוגיית פרלקס:
  • ריבוד שכבות
  • אנימציה
ריבוד השכבות הוא ישום בסיסי של אתרי פרלקס.
בדרך כלל מדובר במיקום תמונות רקע ואלמנטים ויזואליים בשכבות שונות על ציר ה-Z - מה שמקנה תחושה של עומק לאתר, ומאפשר למעצב האתרים להשתמש באפקטים של הסתרה וגילוי של התמונות (תמונה עליונה מכסה תמונה תחתונה וכך הלאה). באתר האמור השימושים בריבוד שכבות הם בסיסיים מאד. הריבוד מתייחס לתמונות הרקע בלבד, ואין אלמנטים "צפים" שמופיעים ונעלמים. גם תמונות הרקע לא מבצעות משחקים ויזואליים אחת עם השנייה, או עם הרקע הצבעוני (כפי שנראה בחלק מהדוגמאות בפוסטים הבאים), אלא מופיעות בצורה מאד סטנדרטית ו"רגועה" אחת אחרי השנייה על ציר אנכי קבוע.

בניית אתר פרלקס

עיצוב אתרים פרלקס

עיצוב אתר הפרלקס הזה מרגיש כמעט כמו גלילה של אתר רגיל. הריבוד לא משתלט ולא מסחרר את החושים - מה שמשאיר את הריכוז של הגולש בתכנים.


האנימציה באתרי פרלקס יכולה גם היא לבוא בכל מיני סגנונות.
בעוד שיש אתרים שמציגים אנימציה אלסטית, תנועה אלכסונית או פרבולית, והבדלים במהירות התנועה של העצמים המונפשים השונים, הרי באתר המתון שלפנינו התנועה של העצמים על בעמוד אופקית בלבד, ובקצב אחיד. תנועה אנכית ואלסטית ניתן למצוא בלחיצה על אחת מהחיצים - שמעבירים אותנו הצידה, לעמודים הפנימיים.

אתרי פרלקס מאופקים

שוב אנו רואים כי מעצב האתר בחר להרגיע את השימוש באפקטים וגימיקים. התנועה בין העמודים כמעט שגרתית. הגולש מתרשם מהפרלקסיות של האתר, אך זו היא התרשמות מתחת לרדאר, ואינה מפריעה לגלישה ממוקדת בתכנים.

יתרונות בניית אתר פרלקס מתון

היתרונות של שימושים מאופקים בעיצוב פרלקס הם ברורים: העיצוב משדר בגרות ויציבות עם קורט של חדשנות ויוקרה. הגולש לא מתבלבל ומתחיל לשחק עם האתר ולא שוכח את הסיבה שבגללה הגיע אליו מלכתחילה. גולש ממוקד הוא גולש שיכול לצרוך את תכני האתר, ולנקוט בפעולה המתבקשת ממנו על מנת שהגשים את מטרות האתר. בניית אתרי פרלקס היא כלי ולא מטרה.

חשוב לזכור כי היכולת לעצב אפקטים מלהיבים אינה חובה או צו, ואפשר לבחור את המינון והאיזון של ה"הגנבה", ולשמור עליו ברמה שמאפשרת לאתר להגשים את מטרותיו. אסור לתת לגולם לקום על מעצבו. עם זאת, כדאי לשים לב לכך שעיצוב אתר פרלקס כזה לא יגרום לגולש להעביר את הלינק לחבריו, ובכך להרחיב את מעגל החשיפה של האתר. עיצוב פרלקס כזה גם לא יזכה בפרסים ולא יוצג באתרי עיצוב ברשת - עוד אמצעי להרחיב את מעגל החשיפה. עיצוב כזה הוא 90% סטנדרטי ורק 10% "מגניב".

עוד על חשיבות האיזון בעיצוב אתרים

מעצב האתר, בעצה אחת עם בעליו, יכולים לבחור בדיוק היכן על הספקטרום בין "מגניב" ל"יציב" הם רוצים להיות, וזה הכח האמיתי של טכנולוגיה זו.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אפשר לרתום את כח הפרלקס לשירות אתרך.

עיצוב אתרעיצוב אתרים